30.12.15 High Techiä kasvinhoitoon: Parrot Flower Power Mä olen toivoton ruukkukasvien hoitaja. Minua voisi sanoa niiden sarjamurhaajaksi suorastaan. En ole enää vuosiin sellaisia ostanutkaan, mutta viime … Lue lisää »
28.12.15 Ihana yksinäinen joulu! Minä siis vietin joulun itsekseni, ja täytyy sanoa että se oli mukavaa, huolimatta siitä kaikesta rummutuksesta kuinka kurjaa pitäisi olla viettää jo… Lue lisää »
23.12.15 Taas löytö taloyhtiön kierrätyspisteestä En tiedä onko nykyään yleistäkin että taloyhtiöissä on kierrätyspisteitä, jonne asukkaat voivat jättää itselleen tarpeettomaksi käyneitä tavaroita, j… Lue lisää »
18.12.15 Tänä vuonna en aio viettää joulua ollenkaan Tänä jouluna sen teen mistä olen aina haaveillut, eli jätän koko joulunvieton väliin. Töissä olen tietysti ilmoittautunut vapaaehtoiseksi tekemään jo… Lue lisää »
14.12.15 Olen opetellut kohta pari kuukautta kasvissyöntiä 26.10. kirjoitin dokumentista, jossa paljastettiin eläinten kohtelua tehotuotannon kasvattamoissa sekä teurastuksessa. Silloin jo ajattelin, että en … Lue lisää »
11.12.15 Vittuilijaäidit - ilmeisesti ikäluokkansa yleinen ilmiö Töissä perjantain hommat hoidettuani tuli katsottua ennen kotiin lähtöä keskustelupalstaa. Siellä oli aloitus: " Onko sinunkin äitisi vittuilija … Lue lisää »
7.12.15 Tänä vuonna aion antaa kaamosväsymykselle totaalisesti periksi Jokavuotinen vaiva, kaamosväsymys, on meikäläisellä voimakkaimmillaan taas. Mutta toisin kuin aiempina vuosina, en aio yrittää taistella väistämätönt… Lue lisää »
2.12.15 Taas kadonnut pelimaailmaan - tällä kertaa 1800-luvun Lontooseen Mulla on tänä vuonna tätä ennen ollut kaksi isoa tietokonepelirupeamaa. Ensin pelasin Dragon Age Inquisitionin, ja sitten loppukesästä Witcher 3:n, j… Lue lisää »
27.11.15 Jouduin projektihelvettiin Mun työ on sen luontoista, että minua myydään konsultiksi erilaisille asiakkaille ja erilaisiin projekteihin. Viime vuosina on ollut ihan jees, mitä … Lue lisää »
24.11.15 Sipilän kulttuurinrikastus taisi osua lähelle omaa nilkkaa Kamala uutinen tämä uusin, että Kempeleellä on raiskattu 14-vuotias lapsi. Vähemmän yllättäen tekijänä on maahanmuuttajat. Suomessa nyt vaan on ollut… Lue lisää »
20.11.15 Frii-kanavalta tuli äsken "Laihduttaminen on helppoa" Katsoikohan kukaan muu juuri äsken otsikossa mainittua dokumenttia, jonka idea on se, että langanlaiha ja kuntoilupakkomielteinen brittitoimittaja pä… Lue lisää »
16.11.15 Kun mitkään maailman tapahtumat ei järkytä pätkääkään Olen joskus ihmetellyt tätä piirrettä itsessäni ennenkin, että minua ei näytä ollenkaan tunnetasolla koskettavan esim. onnettomuuden tai rikokset, jo… Lue lisää »
12.11.15 Vanhaa juoppoa huvittaa terveyshifistely Kauheasti nykyään kuulee juttua kaikenlaisesta, mitä ihmiset tekevät varjellakseen terveyttään. Oppisuuntia siinä, mitä pitäisi tehdä, on toki monia,… Lue lisää »
9.11.15 Tissuttelijan paluu Havahduin tässä siihen, että olen alkanut lipsua vanhan kunnon alkoholin päivittäisen tissuttelun tielle. Tätähän olen vähintään vuosikymmenen elämä… Lue lisää »
3.11.15 Opettavainen eläintarina siitä, mikä työelämässä ahdistaa Omalla alallani ihmiset usein aloittavat intoa täynnä. Moni on lapsesta asti ihan huvikseen koodaillut, konffannut ja asennellut, hakkeroinutkin. Mut… Lue lisää »
30.10.15 Perjantaihupia: hullut käännetyt elokuvien, pelien tms nimet Sain linkin blogiin, jossa kirjoittaja tekee tahallaan erittäin kirjaimellisia käännöksiä erilaisten tietokonepelien, elokuvien jne nimistä. Päätin j… Lue lisää »
26.10.15 Kamala MOT-dokumentti: "Kidu ensin, kuole sitten" Päätinpä sitten tuon katsoa, vaikka tiedän olevani erittäin ahdistusherkkä varsinkin eläinten ja pienten lasten kärsimykselle. Ja tämä dokumentti käs… Lue lisää »
24.10.15 Ei hitto, tuo Jutan Simple-dieetti ei niin ole mun juttu... Ylihuomenna sen sitten pitäisi alkaa, lukijan vinkkaaman Jutta Gustafsbergin FitFarmin Simple-dieetin, jolla pitäisi voida laihtua ilman liikuntaa. T… Lue lisää »
19.10.15 Miksi keski-ikäiset ihmiset haluavat näyttää nuoremmilta? Minä en ihan oikeasti ymmärrä, minkä täytyy johtua siitä että olen sen verran epäsosiaalinen ihminen etten ole ihan sisällä näissä ihmisten kotkotuks… Lue lisää »
15.10.15 Miten nuo valmis-lounassalaatit onkin aina niin pahoja! Töissä oli taas palavereja koko päivän, niin etten ehtinyt lounaalle. Nälkä oli viiden aikoihin töistä tullessa niin kova, että päätin että en jaksa … Lue lisää »
12.10.15 Tänään näin miten helppoa nykyään on ostaa huumeita Olen tällaisista asioista (onneksi) ihan pihalla, koska vaikka minusta vaikka kannabiksen satunnaisessa polttelussa tai sienitripissä ei olisi itsess… Lue lisää »
9.10.15 Ääh, piti ostaa uusia takkeja koska vanhat ei mahdu päälle Tällaista sitten tällä kertaa. Tässä kuluvalla viikolla on ollut syksyn ensimmäiset kylmemmät säät, ja koiraa lenkittäessä alkoi jo ohuissa kesäkaude… Lue lisää »
5.10.15 Vastahakoinen painonpudotuksen yritys taas, huokaus Ei jaksaisi. Ei millään jaksaisi. Kun kerran on yritetty n+1 kertaa ja aina epäonnistuttu. Ei ole uskoa eikä toivoa eikä intoa. Ja silti pitäisi. Pit… Lue lisää »
21 day fix - oman rasiamäärän määrittäminen Ensimmäinen havainto kun rasiat tänään tuli: on ne pieniä... Tässä kuvassa kipot on laitettu normaalin kokoisen kännykä… Lue lisää »
Ei hitto, tuo Jutan Simple-dieetti ei niin ole mun juttu... Ylihuomenna sen sitten pitäisi alkaa, lukijan vinkkaaman Jutta Gustafsbergin FitFarmin Simple-dieetin, jolla pitäisi vo… Lue lisää »
21 day fix: syödä pitää enemmän kuin meinaa jaksaa 2 päivää dieetillä! Ja ei tosiaan ole ollut nälkä, päinvastoin ongelma että miten saan mätettyä kaiken sen ruoan itsee… Lue lisää »